WordPress honlap karbantartás

WordPress honlap karbantartás

Sokan elkészíttetik a weboldalukat, de a WordPress honlap karbantartás gyakran elmarad, pedig ez kulcsfontosságú az oldal biztonsága és stabilitása szempontjából. A honlap létrehozása már önmagában jelentős kiadásokkal járhat, ezért érthető, hogy sok vállalkozás költséghatékony megoldásokat keres. Azonban az elkészült honlap rendszeres karbantartás nélkül idővel védtelenné válhat a kibertámadásokkal szemben, és a teljesítménye is romolhat.

Miért fontos a WordPress honlap karbantartás?

A weboldal akkor biztonságos és megbízható, ha naprakészen tartjuk, hiszen a hekker támadások és vírusok egyre kifinomultabbak. Az elavult, frissítetlen oldalak vonzzák a támadásokat, ami adatvesztéshez és anyagi károkhoz vezethet.

A WordPress honlap karbantartás lépései:

  1. Biztonsági frissítések: A rendszeres szoftver- és bővítményfrissítések alapvetőek, mivel ezek elhárítják a sebezhetőségeket, és stabilabb működést biztosítanak.
  2. Biztonsági mentés: Fontos, hogy mindig legyen biztonsági mentés az oldalról, amit bármilyen probléma esetén gyorsan visszaállíthatunk.
  3. Weboldal betöltési sebessége: Lassú oldal esetén látogatót veszíthetünk. A betöltési sebesség javítása érdekében érdemes a bővítményeket és képméreteket optimalizálni, a legfrissebb PHP verziót használni, gyorsítótárazó bővítményt alkalmazni, és szükség esetén tárhelyet váltani.

Megfelelő beállítások

Egy jól karbantartott, HTTPS-t használó weboldal gyorsabb és biztonságosabb, míg az adatbázis rendszeres tisztítása tovább javíthatja a teljesítményt. Az elhanyagolt WordPress honlap hosszú távon nemcsak veszélyeket hordoz, de ronthatja a látogatói élményt és a Google-rangsorolást is.

Wordpress Honlap Karbantartás

Biztonságos működés

A honlap biztonságos működése elengedhetetlen. Ehhez pedig hozzátartozik a weblapon megjelenített információk naprakészen tartása is. Ugyanis az elavult információk negatív hatással lesznek a látogatókra. Ugyanakkor a hekker támadások és a folyamatosan fejlődő vírusok ellen is szükséges védeni a honlapunkat, hiszen a kibertérben számtalan veszélynek vagyunk kitéve. Legyen szó akár a különböző ártalmas kódokról, spam levelek tömegével történő kiküldéséről, adathalászatról stb.

Szoftverek, bővítmények frissen tartása

A leggyakoribb hiba, amivel találkozunk, hogy a weboldal elkészítését követően az oldalon nem történnek frissítések. Ez több okból is problémás. Egyrészt a bővítmények, szoftverek, ha nem frissítjük őket sérülékenyek lesznek, így a támadásokkal szemben védtelenebb lesz a honlapunk. Ha pedig védtelen, akkor a hekker támadások és egyéb kártékony kódok is sokkal nagyobb veszélyt jelentenek. Másrészt, nemcsak vírus támadhatja meg a rendszert, de alapból is történhet meghibásodás. Ilyenkor az oldal vagy lelassul vagy be sem tölthető.

Sebesség tesztelése

A betöltési sebesség javítása érdekében érdemes a sebesség tesztet végezni. A PageSpeed Insights vagy a GTmetrix eszközök segítségével könnyedén ellenőrizhetjük az oldal sebességét. Ezek a tesztek külön elemzik az asztali és mobil betöltési időt, valamint javaslatokat adnak a javításra.

A honlap gyorsításának lépései:

  1. Első lépésként készítsünk egy biztonsági mentést, aztán lehet megnézni a lehetséges okokat. A biztonsági mentés nemcsak ilyenkor fontos, de ebben az esetben mindenképpen ajánlott elvégezni.
  2. Következő lépésként ajánljuk a pluginokat, bővítményeket is átnézni. Ugyanis lehet közöttük olyan, ami lassít és akár olyan is, amire nincs is szükség. Ezek megtalálásával és kikapcsolásával sokat tehetünk az oldal gyorsulásáért.
  3. Meg kell nézni, hogy a legfrissebb PHP verziót használjuk-e, ami rendszerint biztonságosabb és gyorsabb is.
  4. A képek méretét utólag is optimalizálhatjuk, ha azt tapasztaljuk, hogy nagyon nagy méretűek.
  5. A nagy méretű videók beágyazva sávszélességet takarítanak meg szemben a közvetlen feltöltéssel. 
  6. Ha nem elég gyors a sablonunk, érdemes annak leváltását is átgondolni egy gyorsabbra. De ez általában komolyabb átalakítást igényel, mert a honlap kinézetét is érinti.
  7. Ezután pedig ajánlott az adatbázis karbantartása is. Ezt a WP-Optimize bővítmény segítségével is el lehet végezni. (Mindenképpen meg kell előzze biztonsági mentés, mivel törölni fogja a posztokat, és egyéb tartalmak korábbi, mentett változatait!)
  8. Valamint alapvetően fontos egy megfelelően beállított WordPress gyorsítótárazó bővítmény alkalmazása. Ez lehet például a WP-Rocket, W3 Total Cache, WP Fastest Cache, Autoptizme, stb. A gyorsítótár/cache lényege, hogy bizonyos tartalmakat a gyorsítótárba elment és a honlap betöltődést jelentősen gyorsítja. Mivel onnan (átmeneti tároló) betöltve sokkal gyorsabb mintha a WordPresshez tartozó adatbázisból kellene minden egyes alkalommal kiolvasnia a webhely összes tartalmát.

Ha mindezek ellenére lassú a honlapod, és szeretnéd gyorsabbá tenni, kérd személyre szabott ajánlatunkat itt!

Vissza a blog cikkekhez

Scroll to Top