Mi az a domain pontosan és mikor, hol használjuk? A domain név az interneten található webhelyek címének egyedi azonosítója. Ez az, amit a böngésző címsorába beírva elérhetjük a kívánt weboldalt, például „example.com”. Ez a név egy hierarchikus struktúrán alapul, amelyet általában pontok választanak el egymástól, és a legfelső szintű domain (TLD) zár le, mint például „.com”, „.org”, vagy országkód szerinti TLD-k, mint „.hu” Magyarország esetében. Ez a név tulajdonképpen a weblap neve, ami a webkiszolgálók azonosítására szolgál.
Miért kell?
Ez szükséges ahhoz, hogy egy weboldal elérhetővé váljon az interneten, és megkülönböztesse azt más webhelyektől. Az egyedi név segít a márkaépítésben, növeli a bizalmat, és megkönnyíti az ügyfelek számára az oldal megtalálását. Ezen kívül professzionális email címek létrehozását is lehetővé teszi, mint például „info@companyname.com”.
WordPress weboldal készítés esetében – és természetesen minden más weblapnál – szükség van egy egyedi domain névre. Az sem baj, ha ez a tevékenységünkhöz, szolgáltatásunkhoz kapcsolódó név, így ugyanis jobban beazonosítható a tevékenységünk vagy termékünk. De az sem baj, ha teljesen más egyedi nevet találunk ki. A lényeg, hogy ha megtaláltuk ezt a nevet, akkor meg kell néznünk, hogy foglalt-e már az, avagy sem.
Domain kereső
Törekedjünk rá, hogy a név találó legyen, de ezen túlmenően az alábbi szempontok is számítanak. Legyen a domain név:
- Rövid és könnyen megjegyezhető: A rövid nevek könnyebben megjegyezhetők és kisebb az elírás kockázata.
- Releváns: Tükrözze a cég tevékenységét vagy márkanevét.
- Könnyen írható és kiejthető: Kerüljük a bonyolult szavakat és karaktereket.
- Kulcsszavak használata: Ha lehetséges, használjunk olyan kulcsszavakat, amelyek leírják a cég tevékenységét.
- TLD megválasztása: Válasszunk megfelelő TLD-t. TDL vagyis top-level domain, a legfelső szintű domain. Ez lehet country code top-level vagyis országkód szerinti címke. Pl. .hu – Magyarország, .sk – Szlovákia stb. De lehetnek általános címkék, mint pl. .com, .org, .edu stb. Ezek a tulajdonos fajtához kötődnek és nem földrajzi helyekhez. Pl. az .edu – oktatáshoz, .org – szervezetekhez, .com – kereskedelmi vállalatokhoz kötődött eredetileg, de napjainkra bárki használhatja.
Hogyan lehet a kiválasztott nevet lefoglalni?
- Domain név kiválasztása: Válasszunk egy könnyen megjegyezhető, releváns nevet, amely tükrözi a cég tevékenységét és márkáját.
- Domain regisztrátor kiválasztása: Számos szolgáltató létezik, mint például GoDaddy, Namecheap, vagy magyar szolgáltatók, mint az eNom vagy az InterNetX.
- Elérhetőség ellenőrzése: Ellenőrizzük, hogy a kívánt domain név elérhető-e a választott TLD-vel.
Domain név ellenőrzés
A lényeg, hogy ha megtaláltuk a nevet, akkor meg kell néznünk, hogy foglalt-e már.
A domain ellenőrzését az alábbi oldalon is ellenőrizhetjük magyar (vagyis .hu-s) domainek esetében: https://www.domain.hu/domain-kereses/
Ha már foglalt, akkor újat kell keresnünk, ha nem, úgy lefoglalhatjuk. Ehhez először szükséges egy regisztráció.
Regisztráció
Amennyiben a kiválasztott név szabad, elérhető, akkor regisztráljuk azt, és fizessük ki a regisztrációs díjat.
A kiválasztott név regisztrációjának költségei eltérőek lehetnek, de átlagosan egy .com domain éves díja 10-15 USD körül mozog, míg egy .hu-s végződésű esetében 4 000-5 000 HUF körül alakul. Ezen kívül figyelembe kell venni az esetleges további költségeket, mint például a további évek hosszabbítási díjai vagy a személyre szabott email címekhez kapcsolódó költségek.
Domain vásárlás
Az új .hu domain név foglalása esetén az első 2 évre, egyéb esetben 1 évre tudjuk vásárolni, majd a továbbiakban évente hosszabbítani szükséges. Pár ezer forintért ezt már megtehetjük. A .hu-s végződésű nevek árai a legkedvezőbbek, de pár tízezer forintból már speciálisabb nevek is vásárolhatók. (Ha bankkártyával fizettél, akkor a további években csak annyi a dolgod, hogy elegendő összeget biztosítasz ahhoz, hogy le tudják vonni a következő éves költségét.)
Ha kedvet kaptál a WordPress alapú weboldalad elkészítéséhez, de mégsem tudod hogyan állj neki: -> Kérd személyre szabott egyéni ajánlatunkat itt!
Vissza a blog cikkekhez